Hartmanes konsultāciju centrs

KRĪZES PALĪDZĪBA

Krīze no sengrieķu laikiem (krisis - lēmums, pagrieziena punkts, rezultāts) nozīmē pēkšņu pārmaiņu, negaidītu pagriezienu. Kaut kas nevēlams , kas izjauc ierasto lietu kārtību. Dabā pārmaiņas ir, bija un būs. Lielākoties tās ir, bija un būs negaidītas. Ķīnā ar vārdu „krīze" saprot „briesmu pilnu iespēju", kā iespēju augt un attīstīties cilvēka personībai, iespēju apzināties un izveidot reālu attieksmi pret dzīvi, iemācīties uzņemties atbildību par saviem lēmumiem, izvēlēm un visu savu dzīvi. Nevēlami un negaidīti notikumi var izsaukt emocionāla stresa situāciju, kad īsā laikā būtiski jāmaina priekšstati par sevi un pasauli. Šādā brīdī daļai cilvēku būs personiska katastrofa, bet daļa atklās sevī jaunas iespējas un atspersies jaunai attīstībai.

Ja cilvēks pārdzīvo personisku katastrofu, piemēram, tuva cilvēka zaudējumu, vilšanos cerībās, profesionālus vai finansiālus zaudējumus, tad visbiežāk pirmā reakcija ir šoks (emocionāla anestēzija, iekšējs apdullums). Šī reakcija, pirmkārt, ir psihes mēģinājums izglābties noliedzot situāciju un distancējoties no tās, kas bieži noved cilvēku pašizolācijā. Tieši iekšējā bezspēcības izjūta, liek izvēlēties pašdestruktīvus pielāgošanās veidus. Cilvēks vairs neuztver sevi kā atbildīgu par savu dzīvi un nespēj pieņemt lēmumus krīzes krustcelēs. Bet ceļi ir tikai divi, vai apzināties sevi par saimnieku savā dzīvē un piedalīties jaunas pasaules radīšanā, vai iznīcināt sevi un savu dzīvi.

Terapeitisko palīdzību krīzes situācijās sauc par krīzes intervenci (iejaukšanos). Krīzes intervence ir tā kā psiholoģiska/terapeitiska ātrā palīdzība cilvēkiem, kas atrodas krīzē. Terapijas mērķis šādā situācijā ir ar iejūtīgu sapratni un emocionālu, nomierinošu atbalstu iespējami ātri palīdzēt sasniegt emocionālu atvieglojumu un atjaunot līdzsvaru kāds bija pirms krīzes.

KLIENTI

Pusaudži no 16 g.v., pieaugušie


KĀ TIEK SNIEGTA KRĪZES PALĪDZĪBA

Krīzes palīdzība var tikt sniegta ar individuālās terapijas un ģimeņu terapijas metodēm. Var būt noderīga arī grupu terapija, speciāli atlasot cilvēkus, kas pārcietuši līdzīgas situācijas. Grupas dalībnieku mērķis ir izteikt savas jūtas un spēt pieņemt citu jūtas un šādā procesā atgriezt dabiskas, atvērtas attiecības. Efektivitāte krīzes stāvokļu terapijai ir augsta, būtiska uzlabošanās ir novērojama apmēram 70% pacientu.